Yeni Kelime Tanıtma – Introducing New Vocabulary

0
1646
views
Three children (8-9) reading book at table in school library

Yeni konuşmaya başlayan bebeklerde konuşma sürecini hızlandırmak ve dil gelişimini güçlendirmek için bu metodu kullanabiliriz.

  1. Kelimeyi tanıtma: Genelde 2-3 obje ile başlarız. Sepetten çıkararak her bir objeyi tanıtırız. “This is a cow.” “This is a cat” “This is a dog”
  2. Hatırlama: Oyuncakların ya da kullandığımız materyalin yerini değiştirir ve sorarız “Where’s the cow?” “Can you show me the cow” “Can you give me the cow” “Can you hand me the cow”?
  3. Kelimeyi söyleme: Her bir oyuncağı gösterir, sorarız. (What is this?) Eğer çocuğumuz söylemeye hazır değilse, bu aşamayı sonraya bırakıp. Dördüncü aşamaya geçeriz.
  4.  Pratik: “Can you put the cow into the basket?”. Bunu bütün objeler için tekrarlarız. 4. aşamada bu kelimeleri kullanarak yapacağımız her aktivite çocuklara pratik kazandıracaktır. Örneğin, bu kelimeleri söyleyerek, hayvanların hareketlerini yapmak, seslerini çıkarmak, hayvan şarkıları ya da şiiri söylemek, elimizdeki nesnelerin dier özelliklerin söylemek vb.

In order to develop emerging speakers’ linguistic abilities, we could use a multi-step vocab presentation, recall, production, practice method as below.

  1. Introduce new vocab: Generally 2-3 objects used with infants and toddlers. Take an object out of the box/basket at a time and say: “This is a cow/ cat/ dog”
  2. Recognition & recall: Change the place of the material and check concept: “Where’s the cow? Can you hand me the dog? Can you point to the cat? etc”
  3. Production: Point to each object and ask: “What’s this?”
  4. Practice: We may use  a variety of activities to practice. Each exploitation task falls into this stage. E.g. Asking children to tidy up the objects naming them. Naming animals and doing their actions, naming animals and making their sounds, singing a song or a rhyme using the same words, focusing on the other characteristics of the same objects etc.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here