Montessori Eğitimi ve Temel Davranış Biçimleri

0
2150
views

 

Montessorie eğitiminin yöntemlerinden faydalanabilmemiz için çok fazla para harcamanız gerekmez. Sadece biraz yaratıcı olmanız yeterlidir.

Teknolojinin en üst katmanlarda yaşandığını bugünlerde, elimizden telefonlar tabletler ve bilgisayarlar eksik olmuyor. Anne ve babaların çoğunlukla yaptığı en büyük yanlışlardan biridir. Çocuk öğrenme duyusunun geliştiği  bu zamanlarda öncelikle gördüklerini taklit etmeye ve beyin hafızasına almaya başlamaktadır.

Çocuğunuz için yapmanız gereken temel önceliklerden biride, onların görüş alanı içerisindeyken teknolojiden uzak durmanız olacaktır. Çok pahalı ve hangi maddelerden yapıldığını bilmediğimiz bir sürü oyuncak çocuklarımızın zihinsel gelişimi ve yatkınlık eğitimi için son derece yanlış davranışlardan biridir.

Tabili, çocuklarımızın oyuncaklarla tanışmasına sözümüz yok, fakat bunun için bolca ücret ödeyip sağlığını hiçe atmanızı önermemizi beklemeyin.

Çok basit bir kâğıtla, kalemle, karton kutuyla birçok oyuncak ve gelişim sağlayabileceği materyal oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir karton kutu ile basit yöntemler izleyerek çocuğunuza otomobil, tren, uçak, çeşitli hayvan figürleri yapabilirsiniz. Bu sayede çocuğumuzun hem hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı olacak hem de görsel emici zekâsına birtakım şeyler eklemesine yardımcı olacağız.

Çocuğumuzla eğitici oyunlar oynarken, nerede oyun oynamak istedikleri, ne zaman oyunu bırakmak istedikleri, hangi malzemeleri kullanmak istedikleri, nasıl ve ne yapmak istedikleri tamamen onların inisiyatifinde olmalı, Onun kararlarına saygılı olduğunuzu ve desteklediğinizi göstermelisiniz. Nezaket ve saygı, onun diğer bireylere de aynı şekilde davranış sergilemesine yardımcı olacaktır.

Haraket Özgürlüğü

Çocuklarınıza etrafında hareket edebilmeleri için yer ve fırsatı verin. Onları basitçe kafeslemeyin ya da çevreyi keşfedemeyecek veya yeni hareket imkanları deneyebilecek durumda olmayan bir kapalı yerde bulunmayın. Çocuklar büyüdükçe onlara güvenli bölgelerde tırmanmak için zorluklar yaratın. Çocuklar hareket etmeyi öğrenirken, çevrelerinden özgürce keşfederek öğrenme olanakları genişletir.

Bağımsızlığı Öğretin

Onlara, kendileri için bir şeyler yapma fırsatı verin. Çocuklar her şeyi kendileri için yapabilen minik yetişkinler gibi davranılmamalı, ancak çaresiz insanlar değildirler.

İletişim

Çocuklarınızla  açıkça ifade edilen bir sesle her zaman doğru konuşun. Kelimelerini artırmak için çevrelerindeki nesnelerin adlarını verin. Onlarla konuşmak, diğer yetişkinlerle olan iletişimi modellemeyi ve dinlemeyi de içerir. Onlarla konuşurken saygılı olun. Onlara sadece bir şey yapmalarını veya yapmamalarını söylemek için iletişim kurmayın, ancak günün nasıl gittiğine ilişkin düzenli bir konuşma yapın.

Basit Materyal ve Oyuncaklar

Çocuğa yönelik tüm işleri yapan süslü veya gösterişli oyuncaklara gerek yoktur ve onları kısa bir süre izlemeye ve eğlendirmeye bırakın. Çocukları elleriyle bir şeyler yapmaya teşvik eden oyuncaklar alın, bir kutuya top atın veya bir görevi yerine getirmelerini bekleyin.

Sabır

Çocuğunuza öğrettiğiniz her bilginin hemen size dönmesini beklemeyin. Her çocuk bireydir, kendi hızında eğitim alır. Öğrenim uzun ve yorucu bir yoldur. Öğrenim yavaş sürse bile, bu durum tamamlandığında size çok fazla yardımcı olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here