Montessori Doğumdan İtibaren

0
2804
views

Montessori Doğumdan İtibarenmontessori

Bebekler zeki, yaratıcı, meraklı doğarlar. Bebeğinizin potansiyelini zenginleştirmeyi sağlayın. Bebekler biz erişkinlerden farklıdırlar. Bebekler çevrelerindeki ses ve kokuları anlayıp benimseyip hafızalarına kaydederler. Bu sebepten yaptığımız hareketler bebeklerimizi doğrudan etkilenmektedir.

Bebeklerimizi etkileyen hareketler sözler, konuşmalar da bebeklerimizin hayatları boyunca etkisinde kalır ve hayatlarında önemli bir etkisi olur.

Bebekler anne karnındaki konforlu, alçak sesli, sıcak hayatlarından bir anda düzensiz, ışıklı ve sesli bir ameliyat hanede gözlerini açarlar ve üstelik nefes almaları için bacaklarından baş aşağı sarkıtılıp popolarına vurulur. Doğumdan hemen sonra bebek alınır ve yıkanır. Anne ile birlikte kalmasına bile izin verilmez.

Bunun yanında doğal dolum şansı sağlayan sağlık kurumları da mevcuttur. Bu kurumlar diğer sağlık kurumlarına göre bebeklerimize daha şefkatli davranırlar. Aslında olması gerekende budur.

Montessori öğretisine  göre sağlıklı bir doğum nasıl olmalı ?

Montessori doğal ve aslında rahat bir ortamda doğum yapılmasını tavsiye eder. Bebek anne karnındaki ortam sessiz, güvenilir, karanlık ve rahattır. Belli bir dinginlik ve güven hisseder zaten anne karnından çıktıktan sonra bebeklerin genelde ağlama sebepleri de doğumda ki karışık, düzensiz, sesli ameliyat hanede baş aşağı tutulup popolarına vurulmasıdır.

Bu öğretiye uygun doğum yaptıran sağlık kuruluşları da ameliyat ortamında yüksek sesle konuşulmayan, sıcak, loş ve hatta dinlendirici bir müzik eşliğinde doğum yaptırılır. Bebekler doğduklarından hemen sonra annelerinin kucağına verilir. Anne ile ilk temas kurulur. her şey rahat bir ortamda gerçekleştirilir. Bebekler doğdukları itibaren her şey hayatlarında bir etkiye sahip olduğunu unutmayın. Montessori eğitimi doğumdan itibaren başlayan bir öğretidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here