Çocuk Gelişimi hakkında bilinmesi gerekenler

0
3377
views
Yaklaşık 3-4 haftada rahimde fark edilen fetüs (anne babalar için hemen bebek denilir) ay ay doktorlar tarafından düzenli takibi sağlanır. Sağlıklı bir bebek anne karnında genel olarak 40 hafta yani 9 ay 10 gün de gelişimini tamamlar. Bu süreçte bile aslında bebek öğrenmeye açıktır. Anne-baba sesini tanır. Hatta anne karnında tepkiler bile verdiği gözlemlenmiştir. Bebek anne karnında gelişimini tamamladıktan sonra zamanı geldiğinde doğar.

Normal doğumlar da %60,sezeryan doğumlar da %80 şiddetli veya belli olmayan yenidoğan sarılığı geçirmeleri gözlemlenmiştir. Bu genelde panik edilecek bir durum değildir. Ama elbette doktor kontrolü de gerektirir. Bebeklerde Gelişim Çoğu bebek doğduktan yaklaşık bir ay içinde gaz sancıları çekmeğe başlar. Bunu kontrol altına alması zaman alabilir. Kimi bebek üç aylıkkken olayı bitirir,kimisi bir yaşına kadar devam ettirebilir.

Bebekler,bir yaşına kadar ay olarak doktor takibinde;boy,kilo,baş çevresi ölçüsü kontrolünden geçerler. Genelde iki aylıkken ultrasona girip,kalça çıkıklığı testi yapılır. Aynı süreçte,ailenin bağlı olduğu sağlık ocakların da takibe alınırlar. Sağlık ocakların da ilk hafta gidilip topuk kanı verilir. Sonraki süreçte bebeğin hastane de planlanan aşı kartı ile aşı süreç takibi yapılır. Altı ayda birde boy,kilo ölçümü yapılır. Bu sağlık süreçlerinin yanısıra birde aile bireylerini öğrenmeye başlarlar.

Çocuğun ortalama bibuçuk yaşına kadar güvendiği tek şey annesidir. Anne onun (koşulsuz) bakımını üstlenir. Beslenme,temizlik.bakım vs… Çocuk büyüyüp kendi sorumluluğunu(yeme-içme,giyim,bakım vs.)alana kadar,onun en büyük yardımcısı annedir. Bebekler ortalama üç yaşına kadar bilinçsiz bir şekilde gördüklerini ve duyduklarını kayıt altına alırlar. Adeta kaset kayıt cihazı gibidirler. İki-üç aylıkken oyuncaklarını tutmaya başlarlar.

Ortalama bir iki yaş arası yürümeye başlarlar. Çocuklarda Eğitim ve Öğrenme Yürüme ve konuşma süreci her çocukta farklılık gösterir. İlk çıkardıkları sesler genelde anlamsızdır. Bilinçli olarak 16-18 aylıkken çıkardıkları sesler konuşma eylemleridir. Kelimeler söylemeye başlarlar ve daha sonra kısa cümleler kurmaya başlarlar. Etrafındakileri taklit etmeye başlarlar. İlk olarak anne-babayı taklit ederler. Oyuncaklarını tanırlar. Meraklıdırlar. Kesinlikle çocuklarınızı kıyaslamayınız. Her çocuk farklı ve kendine özeldir. Kimisi geç yürür (çocuk gelişimi verilen süreçlerine göre erken yada geç kavramı oluşumun göre),kimisi geç konuşur,kimisi yemeğini kendi yemez. Bu demek değildir ki benim çocuğum sağlıksız. Eğer böyle düşünürseniz,bu hem sizi yorar hemde çocuğunuzu. Aslında çocuk büyütmeği biraz akışına bırakmak gerekir. Çocuklar öyle canlılardır ki zamanını bilip ona göre hareket ederler. Çocuk büyütme işi denge ister. Ne onu zorlayın,ne de tamamen serbest bırakın.

Eğitici aktivitelerle onlara destek olun. Çok fazla teknolojik aletlerle(TV,tablet,telefon) ilgilenmesine müsaade etmeyin. Bunun yerine sizinle oynamasına veya parkta arkadaşlarıyla oynamasına fırsat verin. İnanın böyle çocuklar daha sosyal ve aktif olacaktır. Çocuklar durmayıp büyüyorlar ve zamanı gelip okul hayatına atılıyorlar. Bu okul hayatına geçiş döneminden önceki hayatında eğitici-öğreticiaile bireyleriyken artık onların eğitim hayatına öğretmenleri de dahil olmaktadır. Siz asla okula gidiyor diye çocuklarınıza öğretmeyi bırakmamalısınız. Unutmayın,onların ilk öğretmenisiniz. Okulların yanı sıra çocuklarımıza eğitim destek dalları da vardır. Spor klüpleri bunlardan biridir. Böylelikle sağlıklı yaşam şartlarından birine de dikkat etmiş oluruz.

Sağlıklı yaşam şartlarından biride beslenmekten geçer. Çocukların sağlıklı beslenme metodunu öğrenmesi,yaşamı boyunca onu hastalıklardan koruyup,dinç kalmasının ana zeminidir. Bebek ve Çocuklarda Beslenme Yeni doğan bebek yaklaşık iki yaşına kadar anne sütü alır. Anne sütü alamayan bebek(koşullar oluşmadığı taktirde, örneğin;bebek memeyi reddeder yada annenin sütü gelmez gibi)mama ile beslenir. Bebeklerde altı aydan itibaren ek gıdaya geçilir(doktor kontrolü ve tavsiyesi dahilinde). Bebeklerin ek gıda alımında uç gün kuralı vardır. Verdiğiniz ek gıda bebekte üç gün sonunda alerjik bir reaksiyon göstermiyorsa o gıdaya alerjisi yok demektir. İlk ek gıda genelde yoğurt ve elma suyudur (doktorunuza danışınız). Sonrasında sebzelerle püre halinde hafif çorbalar verilir. Böyle böyle derken bebek bir buçuk yaş sonunda tamamen ek gıda dönemini atlatmış olur. Tabii ki bazı ürünleri vermek için belli yaş kriterleri vardır (örneğin;bal iki yaş sonunda verilir gibi). Bunlara da dikkat etmek gerekir. Çocuk üç yaşına geldiğinde genel olarak artık her gıdayı tüketebilmektedir (alerjisi olan çocuklar hariç). Çocuklarda “sağlıklı beslenmeye” dikkat etmemiz gerekir. Sebze-meyve tüketimi,protein ve kalsiyum alımına yani dengeli beslenmesine önem vermeliyiz. Sağlıklı bir çocuk,gelecekte sağlıklı bir yetişkin olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here